Výdejny potravin

I naše potravinová banka se zapojila do projektu výdejen. 

Výdejny potravinové pomoci jsou projektem České federace potravinových bank ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí. Do projektu je zapojeno všech 15 potravinových bank v České republice. Cílem je vytvořit 150 výdejních míst v republice tak, aby se potravinová pomoc stala dostupnější. 

Jak konkrétně projekt funguje v Jihočeském kraji?

V Jihočeském kraji využíváme jak mobilní (pojízdné), tak kamenné výdejny. Kamenné výdejny máme hlavně ve větších městech, kde očekáváme vyšší počet koncových klientů. Kamennou výdejnu tak naleznete například v Českých Budějovicích, Kaplici a Prachaticích.

Pojízdnou výdejnu směřujeme do menších měst a obcí. Kombinujeme statickou formu (výdejna stojí na jednom místě a koncový klient do výdejny dochází), tak rozvážkovou formu (pro imobilní klienty realizujeme rozvoz až přímo domů). Většina obcí a měst je zapojena do pravidelného rozvozového plánu, ale zároveň se zapojené obce mění dle potřebnosti a aktuálního počtu klientů. Spolupracujeme také se sociálním odborem Jihočeského kraje a na základě jejich šetření jsme schopni dopravit potravinovou pomoc kamkoliv po Jihočeském kraji.

Kdo si může přijít pro potravinovou pomoc?

Pouze objednaný klient, který spolupracuje se sociálním odborem, sociální službou či jinou neziskovou organizací. Potravinová banka neurčuje potřebnost koncových klientů, ale pouze vydává potraviny na základě objednávky od partnerkých subjektů.

Proč musí být klient objednán?

Na každém výdejním místě máme pouze omezenou kapacitu, která vychází z našich aktuálních zásob potravin. Potravinové balíčky také připravujeme přímo na míru konkétnímu klientovi. Bereme v potaz hlavně různé intolerance, věk dětí a také to, po kolikáté je klient podpořen. Balíčky tvoříme u nás ve skladu v Českých Budějovicích a na výdejní místa pak přepravujeme již hotové balíčky. 

Jak můžete zažádat o potravinovou pomoc?

Nejjednodušší je kontaktovat nejbližší sociální odbor. S většinou dlouhodobě spolupracujeme a pokud ne, rádi spolupráci navážeme. Prosím, berte v potaz, že nelze pouze čerpat potravinovou pomoc, ale důležitá je komplexní práce na zlepšení aktuální životní situace. 

Jak vypadá balíček potravinové pomoci?

Bohužel nelze předem říci, jak bude balíček vypadat. Vychází z našich aktuálních skladových zásob, počtu objednaných klientů a ze specifikace domácnosti, která balíček čerpá. Někdy může balíček obsahovat pouze čerstvé potraviny, ale někdy v něm lze nalézt i drogerii a trvanlivé potraviny. Bohužel nemůžeme zajistit kontinuitu balíčků. Rozdělujeme vždy to, co nám obchody a výrobci aktuálně nabízejí. 

Zajímá vás cokoliv ohledně výdejen? 

Kontaktujte nás na mailu vydejna@pbjk.cz

 

Projekt je podpořen z programu Operační program Zaměstnanost plus, registrační číslo CZ.03.02.02/00/22_100/0001396, priorita OPZ+: 2. Sociální začleňování.

Zpět na projekty